Blood Bowl! Krwawy sport czy wspaniała zabawa ?

Opublikowany: kwi 16, 2020

Kategorie: Figurkowe gry bitewne

Autor: Peter

Tagi: Blood Bowl

Blood Bowl jest niesamowitą grą planszową opierającą się na niezwykłej mechanice zaczerpniętej z figurkowych gier bitewnych.
Zasady gry są proste i bardzo przypominają zasady futbolu amerykańskiego z tą różnicą, że po boisku poruszają się zespoły nie tylko złożone z ludzi, ale także elfów, orków, krasnoludów czy też skavenów. Czyli wszystkie rasy ze starego Warhammera! Zespół tworzy się samemu a każdy zawodnik, kosztuje określoną ilość punktów. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jak będzie wyglądać nasza drużyna. Do wydania mamy określoną ilość punktów, którą możemy przeznaczyć nie tylko na samych zawodników, ale także na różnego rodzaju ulepszenia.

Blood Bowl zyskał ogromną popularność, ponieważ został wydany również w wersji komputerowej. Nie należy zapominać jedna, że pierwsza wersja tej gry była klasyczną planszówką z figurkami.
W nowej edycji Blood Bowl otrzymujemy dwie kompletne drużyny ludzi i orków. W pudełku można znaleźć boisko,24 figurki wykonane w zupełnie nowej technologii oraz całą masę gadżetów do gry jak dodatkowe plansze ławki rezerwowych czy piłki. Większość figurek jest jednoczęściowych, ale są też takie, które składają się z kilku elementów, które można ze sobą połączyć bez użycia kleju. Figurki z różnych drużyn są w różnych kolorach np. wszystkie figurki ludzi są niebieskie, a wszystkie figurki orków są zielone. Niesamowicie ułatwia to rozgrywkę, ponieważ od razu widać, które modele należą do której drużyny! Koniec z szarym i nudnym plastikiem i wieloma elementami, które musieliśmy kleić godzinami.

Kilka słów o samej mechanice. Na boisku rozrysowane są specjalne kratki, po których poruszają się nasi zawodnicy z określoną prędkością. Np. orki są silne fizycznie, ale wolniej poruszają się po planszy niż np. elfy. Cel gry jest tylko jeden! Zdobyć przyłożenie! Czyli dobiec z piłką do strefy przeciwnika. Wydawać by się mogło, że ciężko jest odzwierciedlić na planszy dynamiczną rozgrywką futbolu. Nic bardziej błędnego. Gra dokładnie pokazuje mechanikę gry w futbolu, a sama rozgrywka sprawia, że gracze zapominają o otoczeniu! Sposobów i taktyk na wygraną jest wiele, można próbować "przepchnąć" przeciwnika fizycznie i utorować sobie drogę do punktów albo można też zdobyć punkt jednym dalekim i dokładnym podaniem. Jaką taktykę wybierze nasza drużyna, zależy tylko od nas oraz od tego, jak sami przygotujemy nasz zespół, wykupując odpowiednich zawodników.


Co ciekawe, pomimo dużej ilości rzutów kostkami gra prawie zupełnie nie jest losowa. A to dzięki temu, że wielu zawodników ma specjalizację tzn., że np. klasyczny rozgrywający podając piłkę, może przerzucić rzut kostką. Dodatkowo budując drużynę, możemy wykupić przerzuty kostki!
Warto też wspomnieć, że figurki, które otrzymujemy w zestawie, można malować, oraz że cała gra może też mieć aspekt kolekcjonrsko-modelarski. Od nas tylko zależy, jak będziemy rozbudowywać nasze zespoły.

Podsumowując Blood Bowl jest hybrydą gry planszowej z klasycznym bitewniakiem. Ci, co lubią planszówki znajdą w tej grze niesamowitą dynamikę i zabawną rozgrywkę. Ci, co lubią gry figurkowe znajdą w tej grze niesamowicie dokładnie wykonane modele oraz możliwość budowania własnych zespołów od podstaw. Blood Bowl to gra sportowa osadzona w bardzo starym świecie Warhammera. Każdy więc znajdzie w tej zabawie coś dla siebie.
Za stosunkowo niewielką cenę otrzymujemy kompletną grę wraz z zasadami w języku polskim.

Blood Bowl przeżywa obecnie ogromy renesans. W samym tylko Krakowie jest kilkudziesięciu aktywnych graczy. W różnych miastach w Polsce regularnie odbywają się turnieje i ligi. Gra jest wspaniała, emocjonująca i dająca wiele możliwości taktycznych. Do tego jest tania jak na gry produkowane przez Games Workshop. Wystarczy mieć jedną drużynę, zestaw kostek i boisko. Serdecznie polecamy przyjrzenie się temu tytułowi zarówno tym którzy lubią planszówki i jak i tym którzy lubią bitewniaki.

Leave a comment

Zaloguj się


Śledź nas na Facebooku